Dobrovoľníci pomáhajú, lebo veria

Je nás asi 200. Jedna skupina dobrovoľníkov sa stretáva s ľuďmi, zvoní pri bránach, pripravuje susedské pikniky v jednotlivých mestských častiach, zbiera podpisy… a tam patrím aj ja. Najväčšiu odvahu treba na tzv. „podomovky“. Pri nich prichádzame priamo za ľuďmi domov, s Matúšom alebo s kandidátmi na poslancov mestských zastupiteľstiev zazvoníme pri bráničke a hovoríme s ľuďmi o veciach, ktoré ich v meste trápia. Trochu som sa obávala, ako budú reagovať, ale väčšinou Matúša poznajú a radi sa nám posťažujú s tým, čo ich znepokojuje. Všetkých dobrovoľníkov, ktorých som tu stretla, spája dôvod, pre ktorý „dobrovoľníčia“. Hovoria, že konečne našli kandidáta, ktorého chcú voliť – a nebudú ho voliť len preto, aby nevyhral niekto iný ako „menšie zlo“. Je to jednoducho z presvedčenia.

 

Mama začala veriť, že sa veci zlepšia

Kým som nezačala „dobrovoľníčiť“, mama sa o politiku veľmi nezaujímala. Okrem mňa však o Matúšovom pláne počula od viacerých známych. Raz prišla za mnou a povedala mi, že sa jej Matúšove plány veľmi páčia. Vravela dokonca, že možno pôjde znova voliť, napriek tomu, že už dlho nebola. Podobne reagovalo už veľa ľudí, s ktorými sme sa stretli. Hoci bývajú na začiatku skeptickí, keď si vypočujú, že Matúš na to nie je sám, ale má za sebou tím ľudí, ktorí nechcú v prvom rade budovať politickú kariéru, ale pomôcť Bratislave, tak zmenia názor. A z toho máme radosť. Lebo nie len my ako dobrovoľníci, ale aj všetci v Teame Vallo veria, že Bratislava je mesto, nad ktorým by bola škoda mávnuť rukou. Veľmi preto dúfam, že sa nájde veľa takých ľudí ako moja mama – ktorí pôjdu voliť aj napriek tomu, že dlho neboli, stratili dôveru v politiku a aj vo svoje mesto. Teraz je čas ju obnoviť.

 

Natália Nováková – Mám 23 rokov a narodila som sa v Bratislave. Pred pol rokom som sa vrátila z Veľkej Británie, kde som dokončila bakalárske štúdium v odbore územné plánovanie na University College London. Aj keď som v Londýne žila tri roky, nedokázala som si k nemu vytvoriť ani zďaleka taký vzťah ako k Bratislave. Stážovala som už v rôznych inštitúciách a ďalší krok, ktorý som si na tejto ceste vybrala, je dobrovoľníctvo pre Team Vallo. Spolu s ostatnými dobrovoľníkmi pomáham s kampaňou, pripravujem susedské pikniky a chodím na stretnutia s občanmi.


Páčil sa Vám tento článok?