Kam ísť, keď je v meste neznesiteľne horúco? V takéto dni je najlepšie v tieni stromov alebo pri vode, ideálne oboje naraz. Presne to vám chcem v dnešnej prechádzke Bratislavou ponúknuť.

Horský park

Jeden z mojich najobľúbenejších parkov, kam chodím behávať alebo len tak venčiť Foxa. Nachádza sa takmer v samom strede Bratislavy a pritom sa v ňom cítite ako v lese. Je to aj preto, že park bol pôvodne bežným lesným porastom. Vznikol v druhej polovice 19. storočia zásluhou starostu mesta Henricha Justiho, ktorý má v parku dokonca svoj pomník. Určite sa počas jeho návštevy nezabudnite zastaviť v Horárni, ktorá v parku funguje vďaka Nadácií Horský park. Je to ideálne miesto kam ísť s deťmi, keďže tu je detské ihrisko, lesná škôlka a dokonca živé zvieratá. Prenajať si viete aj ohnisko a zorganizovať tu rodinnú alebo aj firemnú párty.

Kúpalisko Mičurín

Len pár minút chôdze od Horského parku sa nachádza Mičurín, jediné kúpalisko v Starom Meste. Nájdete ho v areáli Ekoiuventy na Búdkovej ceste. Kedysi tu fungoval obrovský areál pre mládež. Sám som tu ako dieťa chodieval na pestovateľské práce. Žiaľ posledné roky areál aj kúpalisko muselo dlho odolávať rôznym politickým tlakom a súkromným záujmom. Dnes je našťastie už druhú sezónu otvorené pre verejnosť. Veľkú zásluhu na tom majú ľudia z OZ Mičurín a OZ Hrad-Slavín. Kúpalisko má jeden bazén, jeden bufet, veľa miesta na ležanie. Nič viac tieto dni nepotrebujete. Okrem kúpania areál ponúka rôzne zaujímavé akcie. Napríklad večerné premietania filmov v amfiteátri pod holým nebom. O najbližších podujatiach sa dozviete tu.

Letná sezóna zahájená! #kupaliskomicurin #bedeker #matusvallomaradbratislavu

Príspevok, ktorý zdieľa Matúš Vallo (@matus.vallo),

 

Kúpalisko Mičurín v areáli Iuventy kedysi. Foto – Iuventa, Slovenský inštitút mládeže.

Dom mládeže

Oplatí sa pozrieť si aj Dom mládeže. Od roku 2016 je aj s areálom národnou kultúrnou pamiatkou. Dom mládeže je ústrednou budovou areálu, ktorý bol postavený v roku 1955 v duchu socialistického realizmu. Areál sa stal centrom prírodovedných, zoologických a botanických krúžkov pre deti, vybudovali sa tu skleníky, včelín a bazén. Vďaka týmto krúžkom sa stala Ekoiuventa pre mnoho Bratislavčanov a Bratislavčaniek miestom spomienok na ich detstvo. Žiaľ dovnútra budovy sa zatiaľ nedostanete, ale exteriér aj areál sú zaujímavé svojou architektúrou aj bez toho.

Krčma Funus

Posledná zastávka dnešnej horúcej potulky Bratislavou nie je nič iné, ako legendárna krčma Funus. Tu sa v tieni dvoch gaštanov zaručene ochladíte kofolou, hroznovkou alebo pivom. Určite odporúčam. Je to rázovitý podnik s ešte viac rázovitou obsluhou. Vo Funuse sa nikto na nič nehrá. Proste krčma ako má byť. V minulosti ju vraj dokonca navštevoval aj Ľudovít Štúr.

 


Páčil sa Vám tento článok?