„Som Bratislavčan a mám Bratislavu rád, chcel by som, aby bola skutočne krásna.” To bolo vyznanie Matúša Valla, keď som sa s ním rozprával a keď mi predstavoval víziu, ktorú má nielen ako architekt, ale hlavne ako človek žijúci v Bratislave.

Svoje myšlienky, vízie a pripravenosť na ich realizáciu mi doložil cez svoju zrozumiteľnú a peknú knihu Plán Bratislava. Hneď mi bolo jasné, že žije myšlienkou urobiť náš bratislavský svet krajší. Aj ten môj. Za roky „putovania svetom” som prešiel mnoho miest a môžem porovnávať. Bratislava má takého „genia loci”, ktorý sa sám ponúka a pozýva na vytvorenie skutočne krásneho mesta pre Bratislavčanov. Ten, kto sa má ujať takej vážnej úlohy, musí mestu rozumieť, mať ho rád, prijať úlohu za svoju životnú výzvu, ponúknuť seba samého a súčasne mať okolo seba silný tím spolupracovníkov. Zo stretnutia s Matúšom Vallom som nadobudol vážny a tiež príjemný pocit, že práve on je pripravený postarať sa o Bratislavu napríklad ako jej primátor. A tomu som osobne rád.

 

Róbert Bezák sa narodil sa v roku 1960 v Handlovej. Vyštudoval teológiu a v roku 1984 bol vysvätený za kňaza. Pôsobil vo viacerých slovenských mestách a zastával viaceré posty v rámci rehole redemptoristov. V júni 2009 sa stal ako najmladší v histórii slovenskej cirkvi trnavským arcibiskupom. O tri roky neskôr ho pápež Benedikt XVI. odvolal. Ostal emeritným arcibiskupom na odpočinku. Od septembra 2017 začal učiť na bratislavskom Gymnáziu C. S. Lewisa.


Páčil sa Vám tento článok?