Táňa Kratochvílová je bývalá hlavná dopravná inžinierka Bratislavy. Z magistrátu odišla za Iva Nesrovnala na konci roku 2015 po sporoch s vedením mesta. Na starostku Petržalky kandiduje za Team Vallo. Je spoluautorkou kapitoly Mobilita a správa mesta v Pláne Bratislava. Kniha Plán Bratislava vznikla ako spoločné dielo 76 odborníkov a ponúka návod na to, ako z Bratislavy urobiť lepšie mesto.

Vallov tím má celý plán, nie len jednu prioritu

Táňa Kratochvílová a Matúš Vallo sa pred dvoma rokmi stretli na Grösslingovej ulici. Rozhovor sa začal v kaviarni: „V samospráve sa pohybujem už veľmi dlho a všetky dobré veci, ktoré sa v Bratislave udiali, boli vecou zodpovedného rozhodnutia. A zlé veci zase, naopak vzišli z nedôslednosti alebo zo zlých rozhodnutí,“ spomína na ich prvé stretnutie. „A na mne vtedy bolo, aby som sa rozhodla, či prijmem Matúšovu ponuku stať sa jednou z autoriek a autorov Plánu Bratislava,“ dopĺňa.

Matúš Vallo vtedy budoval tím expertov, ktorých úlohou bolo dať dohromady plán, ako urobiť z Bratislavy lepšie mesto. Dôležité bolo pomenovať problémy, nájsť východiská a riešenia pre všetky oblasti. „Matúš pochopil, že meniť Bratislavu nie je vec jedného projektu alebo jednej priority, ktorú si často definujú iní kandidáti, ale je to systém malých opatrení, na ktoré potrebuje viac skúsených ľudí, a tých on má,“ vysvetľuje T. Kratochvílová.

 

Po dvoch rokoch práce sa zrodila kniha, ktorá stratégiu priniesla. Popritom vznikol aj Team Vallo, skupina expertov okolo Matúša Valla – kandidáta na bratislavského primátora. Viacerí členovia tímu kandidujú v komunálnych voľbách aj na poslancov alebo starostov bratislavských mestských časí alebo magistrátu. Táňa Kratochvílová kandiduje na starostku Petržalky.

 

Magistrátu chýba slušná diskusia

„Matúš patrí medzi ľudí, z ktorých cítiť úprimná snaha zmeniť Bratislavu na lepšie mesto. Presvedčil nás, že to nie je snaha získať post. Dal dokopy ľudí a oni sa aj napriek odlišným názorom na niektoré veci dokážu počúvať, spoločne zaujať postoj a prijať rozhodnutie,“ hovorí Táňa Kratochvílová a dodáva, že v zdravej spoločnosti je to tak normálne. Tvrdí, že ľudia by sa mali počúvať, urobiť analýzy a dohodnúť sa, čo je pre konkrétny prípad najlepšie riešenie. „Možno to niekomu znie utopisticky, ale aj Plán Bratislava je dôkazom toho, že sa to dá. Tiež je vlastne výsledkom veľkého dialógu ľudí s rôznymi skúsenosťami a myslím si, že to je veľmi dobrý návod na to, ako Bratislavu zmeniť.“

Táňa Kratochvílová spolupracovala v Pláne Bratislava na dvoch kapitolách. Mobilita – Dostupné mesto a Správa mesta – Funkčný manažment. Hovorí, že kapitola Správa mesta je o vzťahoch, ktoré sú pre riadenie mesta kľúčové a ktoré sú dnes vo veľmi zlom stave: „Neexistuje dialóg medzi mestom, mestskými časťami a ďalšími inštitúciami, nehovoriac o tom, ako funguje magistrát. Rady odborníkov tam nepočúvajú alebo im radšej ani nedajú príležitosť. Prijímajú sa iracionálne rozhodnutia idúce napríklad v prípade dopravy, často aj proti stratégiám, ktoré mesto prijalo. Stratégie sú pritom postavené dobre, ale neuplatňujú sa, hoci by sa mali.“

 

Vallov tím prináša riešenia, nie prísľuby

„Pred dvoma rokmi sme ani netušili, kde budeme dnes,“ vracia sa T. Kratochvílová k spomienke na ich prvé stretnutie, „on uvažoval o kandidatúre na poslanca, ale potom sa rozhodol kandidovať na primátora a ja som to veľmi privítala, lebo viem, akými ľuďmi sa obklopuje, poznám ich skúsenosti a verím im.“ Pri otázke, aký je Matúš Vallo človek a ako ho vnímajú členovia Teamu Vallo, sa zamyslí: „Niekedy je netrpezlivý. To sme zažili, najmä keď nás tlačili termíny a keď toho bolo veľa. Aj napriek tomu však vždy počúva. A to je na ňom vzácne. Zaujíma ho názor druhých, ale záver, samozrejme urobí sám.“ Táňa Kratochvílová ďalej zdôrazňuje, že M. Vallo prijíma odborné argumenty a je ochotný ísť do hĺbky. „Pri tvorbe Plánu Bratislava sme diskutovali dovtedy, kým sme nenašli riešenie. Neuspokojil sa s polovičatým populizmom. A ešte je dôležité povedať, že je to veľmi slušný človek,“ uzatvára s úsmevom.


Páčil sa Vám tento článok?